Kurum Temizleme

Kurum Birikimi Nedir ve Nasıl Oluşur?
Kurum birikimi içten yanmalı benzinli ve dizel motorlarda bir HC bileşiği olan yakıtın yanma odasında hava ile yakılması sonucunda meydana gelen kurum adını verdiğimiz kurum depozitlerinin birikmesi ile zaman içinde supap yüzeylerinde, piston yüzeylerinde, yanma odası çeperlerinde ve segmanlar etrafında oluşur. Bu birikimler motorun hava emme kapasitesinde azalma meydana getirir. Hava emme kapasitesi azalan bir motorun volümetrik verimi düşer.

  • Kurum Birikimi Araçlarda Ne Gibi Problemler Yaratır?
  • Silindir kompresyonlarının düşmesi
  • Motor gücünde azalma
  • Fazla yakıt tüketimi
  • Egzoz emisyonlarında artış
  • Bozuk rölanti
  • Hızlanma kabiliyetinde azalma
  • Soğuk havalarda zor çalışma
  • Motorun silkeleyerek çalışması

Kurum Temizleme Nedir?
Kurum temizleme içten yanmalı 4 zamanlı benzin ve dizel motorlarda yakıt besleme sistemleri ile supap yüzeyleri, piston yüzeyleri, yanma odası çeperlerini motordan herhangi bir parça sökmeden temizleyen bir sistemdir.

Kurum Temizliğinin Yararları Nelerdir?
 Çok kirli motorlarda %15'e kadar sağlanan yakıt tasarrufu, ortalama olarak %3-5 civarındadır.
 Zararlı egzoz emisyonlarının azalması, benzin motorlarında %40'ın üzerinde, dizel motorlarda ise %75'e ulaşan değerlerde tespit edilmiştir. Partikül emisyonlarında azalma ortalama %30'un üzerindedir.
 Motor performansı artar. Dizel motorlarda gücün genelde %10-bazı ölçümlerde %30-artması normal sonuçtur. Benzinli motorlarda temizleme işleminden önce görülen ilk çalıştırma zorluğu, tekleme, düşük devirde sert çalışma ve benzeri şikayetler ortadan kalkar.
 Kurum temizleme işlemi düzenli olarak (her 25.000 km.de bir) yapıldığında motorun ömrü uzar.
 Parça değiştirilmesine gerek kalmadan bu tür harcamalar önemli ölçüde azalır.
 Bakım ve işçilik masrafları ve süresi azalır. Yakıt enjeksiyon sisteminin dizel motorlarda bakımı bir günü, hatta daha fazla zamanı alabilir. Tüm motorlarda Kurum temizleme işlemi en fazla bir saat sürer.

 

Kurum Temizleme

HİZMETLERİMİZ

Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Firmamız aracınızın periyodik 10 bin, 15 bin, 20 bin gibi bakımlarını yapmakta olup parça değişimi gerektiğinde markalı orjinal parçalar ile değiştirmekteyiz.

DETAYLI BİLGİ